*

Problemem nie jest zarabianie pieniędzy samo w sobie [...]. Problemem jest zarabiać je, robiąc coś, czemu warto poświęcić całe życie..

**

Nauką i pieniędzmi drudzy Cię wzbogacą, mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą.

***

Jestem zarazem przeświadczony, że sprawy duchowe są źródłem najczystszej radości, o ile nie zajmujemy się nimi dla pieniędzy.

****

Człowiek jest biedny nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego, że nie pracuje.

*****

Po niemiecku pieniądze to złoto, po francusku - srebro, po rosyjsku - miedź.

niedziela, 19 listopada 2017

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

W przypadku bliskiej osoby rodzinie przysługuje szereg świadczeń. Mają one pomóc w stabilizacji sytuacji — także materialnej — a także pomóc wrócić do zwykłego funkcjonowania. Do świadczeń tych należą:

  • zasiłek pogrzebowy
  • renta wyrównawcza, renta alimentacyjna
  • odszkodowanie
  • zadośćuczynienie

Zadośćuczynienie jest szczególnym rodzajem świadczenia. Renty, czy odszkodowania mają na celu wyrównać wszystkie straty materialne. Inaczej jest w przypadku zadośćuczynienia za śmierć. Jego rolą jest rekompensata za szkody niematerialne. W tym przypadku taką szkodą jest cierpienie psychiczne, czy poczucie straty. Nierzadko też naruszone jest zwykłe życie rodzinne.

Jak starać się o zadośćuczynienie? Zwykle sprawa ląduje w sądzie. Zacząć jednak należy od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Koniecznymi dokumentami są:

  • akt zgonu
  • dokumenty potwierdzające więzi rodzinne, np: akt ślubu, akt urodzenia
  • dowody potwierdzające bliską więź, np.: wspólne zdjęcia

Ubezpieczyciel wnikliwie analizuje wniosek. Niestety, zwykle ustalenie właściwej kwoty zadośćuczynienia nie jest łatwe. Często TU nie ma też właściwych narzędzi i mocy prawnej. Taką posiada tylko sąd. Zwykle on też przyznaje znacznie wyższe świadczenia.

Aby dowiedzieć się więcej na temat zadośćuczynienia – sprawdź stronę: www.helpfind.pl

niedziela, 12 listopada 2017

Odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą


Wyobraźcie sobie taką sytuację. Wyjeżdżacie za granicę do pracy. Warunki są świetne, sama praca też nie najgorsza. Zarabiacie całkiem nieźle i odkładacie sporą sumkę na dom, samochód, wakacje. Robicie plany. Jesteście szczęśliwi. Do czasu.

Wszystkie plany może popsuć wypadek przy pracy za granicą. Poszkodowani zwykle obawiają się, że łączy się to z dodatkowymi kosztami opieki lekarskiej w kraju pobytu. W dodatku obawiają się, że nie będą mogli już wrócić do dotychczasowej pracy, a to znowuż wiąże się z powrotem do Polski. Bez pracy i bez pieniędzy.

Niezależnie od kraju pobytu, kwestie te są ściśle uregulowane. Pracownik, nawet zagraniczny, nie może z dnia na dzień zostać na lodzie. Nie może też zostać zwolniony, jeżeli nie doprowadził do wypadku. Właściwie to pracodawca ponosi konsekwencje w momencie, gdy do wypadku doszło z jego winy. Pracownikowi należy się odszkodowanie.

W każdym kraju regulacje prawne na ten temat nieco się różnią. Warto więc zgłosić o pomoc do kancelarii odszkodowawczej. Prawnicy tam pracujący znają się na prawie zagranicznym, także prawie pracy. Bez większych problemów uzyskają oni odszkodowanie.

Więcej możesz dowiedzieć się na stronie www.helpfind.pl

czwartek, 9 listopada 2017

Dziedziczenie środków z OFE


Co wchodzi w skład tak zwanej masy spadkowej? Czyli całego majątku zmarłego? Są to przede wszystkim nieruchomości i przedmioty należące do zmarłego. Są to także aktywa na koncie bankowym, papiery wartości i akcje. Niewiele jednak osób wie, że to nie wszystko, co najbliżsi mogą odziedziczyć.

Jak się bowiem okazuje, zgromadzone składki emerytalne również podlegają dziedziczeniu. Trzeba pamiętać, że dziedziczenie z OFE nie jest dokładnie takie samo jak w przypadku domu, czy antyków. Jeżeli zmarły nie sporządził testamentu, to uprawniony są w pierwszej kolejności małżonek i dzieci.
Małżonek, jak w pozostałych przypadkach dziedziczenia, otrzymuje 50% środków zgromadzonych na koncie OFE. Nie otrzymuje tych środków w formie, którą może dowolnie dysponować. Są one przelewane na konto emerytalne małżonka. Doliczane są one do własnych środków zgromadzonych w ramach OFE. W przyszłości skutkować to będzie wyższą emeryturą. 

Inaczej jest w przypadku dzieci i ewentualnie dalszych krewnych. Otrzymują oni pozostałą połowę — w równych częściach. Środki te są już przelewane na prywatne konta bankowe uprawnionych. Mogą oni dysponować tymi środkami w dowolny sposób.

Czytaj więcej na stronie www.helpfind.pl

poniedziałek, 6 listopada 2017

Wypadek? Stłuczka? Należy Ci się pojazd zastępczy.


Aby otrzymać pojazd zastępczy, nie potrzeba wymyślnych dokumentów ani dziesiątek godzin spędzonych na jego załatwianiu. Przede wszystkim taki pojazd niemal zawsze przysługuje poszkodowanemu w kolizji czy wypadku samochodowym. Polisa OC sprawcy pokrywa wtedy koszty najmu takiego pojazdu. Są jednak wyjątki, kiedy samochód zastępczy nie zostanie przydzielony. Będzie tak jeżeli poszkodowany posiada drugi i nieużywany pojazd o podobnej klasie. Również w przypadku zawarcia ugody z ubezpieczycielem, na mocy której, poszkodowany zrzeka się wszelkich roszczeń m.in. zwrotu kosztów za wynajem auta zastępczego.


Okres wypożyczenia będzie zawsze podobny, będzie on zawierał czas, w którym poszkodowany nie dysponuje innym środkiem transportu. Zarówno w przypadku rozliczenia kosztorysowego i bezgotówkowego – taki pojazd będzie przysługiwał od dnia wypadku, do momentu odebrania naprawionego samochodu. Jeżeli szkoda została zakwalifikowana jako szkoda całkowita, wtedy samochód zastępczy przysługuje do chwili wypłaty odszkodowania lub kupna nowego pojazdu. Aby wnioskować o samochód zastępczy należy przede wszystkim pamiętać o załączeniu ważnych dokumentów takich jak dane osobowe sprawcy i poszkodowanego, numer polisy OC sprawcy oraz stosowne notatki policyjne czy oświadczenie, jasno wskazujące kto był winny zajściu całego zdarzenia.

Czytaj więcej na www.helpfind.pl