*

Problemem nie jest zarabianie pieniędzy samo w sobie [...]. Problemem jest zarabiać je, robiąc coś, czemu warto poświęcić całe życie..

**

Nauką i pieniędzmi drudzy Cię wzbogacą, mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą.

***

Jestem zarazem przeświadczony, że sprawy duchowe są źródłem najczystszej radości, o ile nie zajmujemy się nimi dla pieniędzy.

****

Człowiek jest biedny nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego, że nie pracuje.

*****

Po niemiecku pieniądze to złoto, po francusku - srebro, po rosyjsku - miedź.

czwartek, 18 sierpnia 2016

Życie na swoim



W życiu każdego z nas nadchodzi ten moment, że zaczynamy żyć samodzielnie, na własny rachunek. Wówczas bierzemy pełną odpowiedzialność za budżet oraz wydatki i okazuje się, że życie wcale nie jest takie tanie i łatwe. 

Domowym budżetem trzeba racjonalnie zarządzać. Oczywiście każdemu z nas zdarzy się kupić jakąś zbędną rzecz, ale warto mieć wiedzę jak to kontrolować. Zakupy robimy zatem z głową a oszczędzamy prąd, wodę i paliwo. 

Ja żyje w dużej aglomeracji miejskiej. Mieszkam tu całkiem od niedawna i przyznam, że na początku nie byłam odporna na liczne pokusy. Szczególnie „uwodziły” mnie restauracje, puby i kawiarnie. Trudno było sobie odmówić dobrego obiadu na mieście czy wyjścia z znajomymi na kawę czy piwo. Wydawałoby się, że to będą jakieś drobne wydatki, tymczasem w ciągu miesiąca uzbierała się niemała kwota. Postanowiłam zatem zrezygnować z obiadów na mieście – będę je samodzielnie przyrządzać w moim mieszkanku. Nie rezygnuje jednak ze spotkań towarzyskich. 

Kolejne oszczędności ma mi przynieść oszczędzanie wody oraz prądu. Zamieniam kąpiel w wannie na bardziej oszczędny prysznic. W trakcie mycia zębów zakręcam wodę, a naczynia nie myje już pod bieżącą wodą. Ponadto likwiduje tryb stand-by, czyli tryb czuwania i kupuje bardziej energooszczędne sprzęty czy żarówki. 

W okresie wiosenno-letnim przesiadam się na rower. Dzięki temu zaoszczędzę podwójnie - na karnecie na siłownie i fitness oraz na paliwie. Ile dzięki tym trikom zaoszczędzę? Będę wam raportować.

wtorek, 9 sierpnia 2016

Nietypowe inwestycje w nieruchomości



Podobno inwestowanie w nieruchomości jest zawsze opłacalne. Typowe inwestycje to mieszkania oraz lokale. Okazuje się jednak, że na nieruchomościach można zarobić niekonwencjonalnie. 

Jednym z najnowszych rozwiązań jest stanowisko do pracy w biurze. Takie rozwiązanie dopiero w Polsce raczkuje, ale przykładowo w Stanach Zjednoczonych jest już istotnym segmentem w obrocie nieruchomościami. Podobno to przyszłość rynku. 

Można także kupić sobie fragment zamku. Jedna z ofert dotyczy szkockiego zamku z szesnastego wieku. Można sobie za zaledwie 170 tys. złotych kupić 1/13 takiego zamku. Inwestor będzie otrzymywał przychody z czynszów oraz będzie posiadał udział w zyskach generowanych przez hotel. 

Kolejny nowy sposób na zarobek w nieruchomościach to magazyn samoobsługowy. Na Zachodzie staje się to coraz bardziej popularne. Można kupić nawet jedno stanowisko magazynowe. 

Coraz popularniejszy jest zakup miejsca postojowego. Mam tu na myśli jednak parking lotniskowy. Ponoć przez pierwsze 2 lata można liczyć na niemały przychód z czynszów – na poziomie 8% zainwestowanej kwoty. Później ma znacznie wzrosnąć. 

Osoby, które mają sporo gotówki mogą zainwestować w dom spokojnej starości.

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Oszczędne gotowanie



Więcej plnów na koncie bankowym poprzez mniejsze rachunki za prąd może przysporzyć nam oszczędne gotowanie. Ja posiadam tak jak pewnie wielu z was płytę elektryczną. Okazuje się, że wystarczy wykonać kilka trików, aby gotowanie było oszczędniejsze. 

Aż o 30% może się zmniejszyć zużycie prądu jeśli podczas gotowania będziemy stosować pokrywki do garnków. Jeśli gotujemy potrawę z produktów mrożonych to warto je najpierw odmrozić. Należy pamiętać, aby garnek nie był mniejszy niż pole grzejące, a gotowanie należy rozpoczynać z maksymalną mocą grzania. W przypadku długo trwającego gotowania lepiej jest zastosować szybkowary. W ten sposób można ponoć aż o 60% zmniejszyć zużycie prądu. 

Na rynku jest dostępnych w zasadzie trzy rodzaje płyt elektrycznych, są to płyty żeliwne, płyty ceramiczne oraz płyty indukcyjne. Te ostatnie charakteryzuje się największą energooszczędnością. Ich grzanie jest oparte o zmienne pola elektromagnetyczne. Płyta jest ciepła tylko i wyłącznie w grzewczym polu, a reszta jest zimna. Gotowanie na tej płycie jest szybsze przez co niższe jest zużycie energii elektrycznej. 

Niemałe oszczędności można uzyskać gotując taką ilość wody jaką dokładnie potrzebujemy. Wodę najoszczędniej jest gotować w czajniku elektrycznym. Należy jednak pamiętać o regularnym odkamienianiu inaczej z oszczędzania energii nici.